Pozostałe tematy

Czy wkładki wyleczą płaskostopie poprzeczne?

Z problemem płaskostopia poprzecznego borykają się pacjenci w różnych grupach wiekowych. Najczęściej wadą zgłaszają się rodzice z dziećmi, ale coraz częściej są to również osoby starsze, u których wada ta pojawiła się z wiekiem. Wpływ na to może mieć wiele czynników, jak chociażby niedobrze dopasowane obuwie, czy zbyt duża masa ciała, która obciąża powięzi. Lekarze zalecają zawsze wkładki na płaskostopie poprzeczne, które mają ustawiać stopę we właściwej pozycji i zmuszać ją do pracy. Dobrze dopasowane wkładki nie rozleniwiają stopy, a mogą jej naprawdę pomóc. Czy same wkładki są wystarczające?

Konsultacja z ortopedą i fizjoterapeutą

Pierwszym krokiem powinna być zawsze wizyta u lekarza. Specjalista zbada stopy i ustali, czy faktycznie ma do czynienia z płaskostopiem poprzecznym, a nie innym rodzajem koślawości. Wówczas zleca wkładki na płaskostopie poprzeczne, które należy wykonać w specjalistycznym gabinecie. Tylko idealnie dopasowane do konkretnej stopy wkładki mogą okazać się pomocne. Warunkiem jest ich stałe stosowanie. Poza wkładkami, lekarze najczęściej zalecają również wizytę u fizjoterapeuty, który ustala program ćwiczeń.

Zapraszamy na https://fororto.pl/wkladki-na-plaskostopie-poprzeczne/

Regularne ćwiczenia w domu na boso

Takie ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, na dywanie, bez obuwia. Bardzo ważna jest tu systematyczność. Im częściej pacjent ćwiczy, tym szybciej może zauważyć efekty. Najczęściej po kilku miesiącach można już zrezygnować ze stosowania specjalistycznych wkładek przez cały czas. Warto jednak ćwiczyć więzadła i powięzi znajdujące się w stopie, aby wzmacniać je regularnie i uniknąć nawrotu płaskostopia.